Blog

Temmuz, 2021 – TÜBİTAK projeleri

Gülşah Merve Kılınç’ın “Obezite ve Tip 2 Diyabet ile İlişkili Genetik Yapının Anadolu’da Son 10.000 Yıl İçindeki Değişim Dinamiklerinin Antik DNA ve Popülasyon Genetiği Yaklaşımları ile Incelenmesi” başlıklı TÜBİTAK 3501 projesi, ve Ezgi Altınışık’ın “Anadolu’da Roma Dönemi Kıyı ve İç Kesim Toplumlarının Popülasyon Tarihinin Arkeogenomik Açıdan İncelenmesi” başlıklı TÜBİTAK 1001 projesi kabul edildi. Tebrikler!

Temmuz, 2021 – Yeni Makale!

Human inbreeding has decreased in time through the Holocene” başlıklı yeni makalemize buradan ulaşabilirsiniz. Tebrikler!

Nisan 24-28, 2021 – Hesaplamalı EkoEvo Ege Seminerleri

Lab üyelerimiz bu sene çevrimiçi gerçekleşen Hesaplamalı Ekoloji ve Evrimsel Biyoloji Ege Seminerlerine katıldı. Mehmet Somel ve Gülşah Merve Kılınç transkriptomik ve genetik simülasyon konulu dersleriyle seminerlere katkıda bulundular.

Nisan, 2021 – Yeni Makale!

Reyhan Yaka ve diğer ortak yazarları yeni çıkan “Variable kinship patterns in Neolithic Anatolia revealed by ancient genomes” başlıklı makaleleri için tebrik ediyoruz. Makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

Mart, 2021 – Basında Compevo

En eski antik DNA’yı içeren mamut makalesiyle Independent Türkçede’yiz. Habere buradan, makaleye de buradan ulaşabilirsiniz.

Mart, 2021 – Yeni Makale!

Ulaş Işıldak’ı yeni çıkan “Distinguishing between recent balancing selection and incomplete sweep using deep neural networks” başlıklı makalesi için tebrik ediyoruz. Makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

Şubat, 2021 – TÜBİTAK Bursu

Ayça Aydoğan TÜBİTAK 2211/B Doktora Bursu almaya hak kazandı. Şevval Aktürk, Merve Nur Güler ve Gözde Atağ da TÜBİTAK 2210/A Yüksek Lisans Bursu almaya hak kazandılar. Tebrikler!

Şubat 1-5, 2021 – 6. Evrimsel Genombilim Kışokulu

Ekoloji ve Evrimsel Biyoloji Derneği tarafından düzenlenen Evrimsel Genombilim Kışokulu bu sene çevrimiçi gerçekleşti. Lab üyelerimizden Ayça Küçükakdağ Doğu, Merve Nur Güler ve Gözde Atağ eğitime öğrenci olarak katılırken, Reyhan Yaka ve Eren Yüncü de asistan olarak derslere destek verdiler. Oldukça keyifli ve verimli geçen bir hafta için organizasyonda emeği geçen herkese çok teşekkürler!

Ekim, 2020 – Bilimde Kadınlar İçin Programı

İdil Yet L’Oréal-UNESCO Ulusal Genç Bilim Kadınlarına Destek Bursu kazandı. Tebrikler İdil!

Ekim 22-23, 2020 – HIBIT’20

Lab üyelerimiz bu sene çevrimiçi gerçekleşen 13. Uluslararası Sağlık İnformatiği ve Biyoinformatik Sempozyumu’na katıldı. Dilek Koptekin ve Melike Dönertaş sözlü sunumlarıyla, Yetkin Alıcı, Mehmet Somel, Igor Mapelli, Fatma Rabia Fidan ve Gözde Atağ da poster sunumlarıyla sempozyuma katkıda bulundu. 

Eylül, 2020 – Sci-hub

Bilimsel yayınlara herkesin erişimine yardımcı olan Scihub projesinden (https://scihub.tw/) CompEvo olarak düzenli olarak yararlanıyoruz. Ya erişemeyeceğimiz ya da ancak yayın tekellerine fahiş fiyatlar ödeyerek edinebileceğimiz makaleleri Scihub sayesinde okuyabiliyoruz. Scihub‘i desteklemek icin bu ay yine sembolik bir bağış yaptık. Scihub‘u siz de destekleyin!

Haziran, 2020 – Melike ve Ezgi doktor unvanı kazandı!

Doktoralarını başarıyla tamamlayan arkadaşlarımız Melike Dönertaş ve Ezgi Özkurt’a tebrikler!

Nisan, 2020 – Her kahraman pelerin giymez

Meslektaşlarımız Reyhan Yaka ve Sevgi Yorulmaz Covid-19’a karşı savaşta TUSEB’de qPCR testi yürütmek için gönüllü oldular. Bu arada İspanya’daki yakın ortağımız Francisco Ceballos da aynı şekilde Santiago de Compostela hastanesinin laboratuvarında Sars-Cov-2 testleri yürütüyor. Arkadaşlarımızla gurur duyuyoruz – teşekkürler, ve güvende olun!

Mart, 2020 – eTwinning

2020-2023 yılları için H2020 Twinning hibesi aldığımızı duyurmaktan mutluluk duyuyoruz! Kurumlar arası işbirliği için olan bu özel fon sayesinde Stockholm (Anders Gotherstrom), Crete (Pavlos Pavlidis, ve Dimitris Kafetzopoulos’un antik DNA grubu), ve Paris (Eva-Maria Geigl ve Thierry Grange) ortaklarımızla olan çalışmalarımızı güçlendirebileceğiz! Ortak temamız ise Akdeniz Neolitiği.

Kasım 15-17, 2019- Çalıştay

Antik Genomların Hesaplamalı Analizi çalıştayıyla hafta sonumuz dolu dolu geçti. Hem alandan yeni insanlarla tanışma fırsatı yakaladığımız hem de bir sürü faydalı şey öğrendiğimiz eğlenceli bir deneyimdi. Üyelerimizden Ekin, Dilek, Kıvılcım, Mehmet, Ezgi ve emeği geçen herkese vakit ve enerjilerinden yaptıkları fedakarlıklarla bu kadar faydalı bilgiye ücretsiz erişmemizi sağladıkları için çok teşekkür ederiz!

Çalıştayın içeriğine github sayfasından erişebilirsiniz!

Eylül 06, 2019 – Erinç Yurtman Yüksek Lisansı Bitirdi!

Erinç Yurtman tezini başarıyla sunarak yüksek lisans derecesini bitirdi. Tebrikler!

August 26, 2019 – Yeni labımız!

Biyoloji binası çatı katında yeni bir labımız oldu. Eskiden 234’ü kullanan üyelerimiz artık orada.

Temmuz 29, 2019 – Evrim Fer ve Elif Bozlak Yüksek Lisansı bitirdi!

Evrim Fer ve Elif Bozlak tezlerini başarıyla sunarak yüksek lisans derecelerini bitirdi. Tebrikler!

Temmuz 10-12, 2019 – 6. EEBST, Ankara

Lab üyelerimiz Ankara Üniversitesinde düzenlenen 6. Ekoloji ve Evrimsel Biyoloji Sempozyumu’na katılarak Türkiye ve dünyanın her yerinden meslektaşlarıyla tanışma ve çalışmalarını takip etme fırsatı buldu. Handan Melike Dönertaş ve Ulaş Işıldak sözlü sunumlarıyla, Mehmet Çetin de poster sunumuyla sempozyuma katkıda bulundu.
EEBST: http://eebst.org/

Haziran 2019 – 41. Kazı Sonuçları Sempozyumu ve Civardaki Kazı Alanlarına Ziyaret


Diyarbakır’dan öpücükler!

Lab üyelerimiz Dicle Üniversitesinde düzenlenen 41. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu’na katıldı. Mehmet Somel, Mustafa Özkan, Erinç Yurtman, Reyhan Yaka, Füsun Özer, Dilek Koptekin, Mehmet Çetin, Fatma Rabia Fidan, Sevim Seda Çokoğlu ve Ali Akbaba sunumlarıyla sempozyuma katkıda bulundu. Daha sonra grubumuz Çayönü, Göbeklitepe ve Hasankeyf dahil olmak üzere çevredeki arkeolojik alanlar ve müzeleri gezerek bu yerleri canlı olarak deneyimleme şansını yakaladı.

Temmuz 18-20, 2018 – 5. EEBST, İzmir

Lab üyelerimiz İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezinde düzenlenen 5. Ekoloji ve Evrimsel Biyoloji Sempozyumu’na katıldı.  Eko-Evo Derneği’nin her sene verdiği “En İyi Poster Ödülü” ve “En İyi Makale Ödülü”nü lab üyelerimizden Hamit ve Reyhan kazandılar. Tebrikler!

Temmuz 10, 2018 – Duha Alioğlu Yüksek Lisansı bitirdi!

Duha Alioğlu tezini başarıyla sunarak yüksek lisans derecesini bitirdi. Tebrikler!

Haziran 2018 – Yeni makale!

Gülşah, Reyhan, Arev, Eren ve Mehmet’i yeni çıkan “Investigating Holocene human population history in North Asia using ancient mitogenomes” başlıklı makaleleri için tebrik ediyoruz!

Mayıs 2018 – Bilim ve Sanat Mansiyon Ödülü

ODTÜ Enformatik Enstitüsü’nün düzenlediği “Açık Bilim Günü” etkinliğinde “Bilim ve Sanat Mansiyon Ödülü”nü kazanan Eliféi tebrik ediyoruz!

Mayıs 2018- Erasmus Mundus Yüksek Lisans Programı

Lab üyelerimizden Arev, yüksek lisans için Erasmus Mundus-Evrimsel Biyoloji Yüksek Lisans Programı’na kabul edildi. Tebrikler Arev!!

Mayıs 2018 – Çanakkale’de Arkeoloji Konferansı

Ali Akbaba, Ayshin Ghalichi, Erinç Yurtman, Fusün Özer, Hamit İzgi, Mehmet Somel, Reyhan Yaka ve Sevgi Yorulmaz projelerini her sene Çanakkale’de düzenlenen Arkeoloji Toplanntısın’da sundular.

Mayıs 2018 – Elif Bozlak’tan “Müzikal Mutasyonlar”

Elif’in Art Innovation Prix yarışması için hazırladığı de novo mutasyonları anlatan sanat projesi 3-18 Mayıs tarihleri arasında Maslak’ta, sonrasında ise ODTÜ’de sergilenecektir.

Nisan 2018 – Poorya’nın İngiltere’ye gidişi

2014’ten beri labımızın üyesi olan “Kral” Poorya’yı çok özleyeceğiz.

19 Nisan 2018 – Anders Götherström labımızı ziyaret etti

Anders’i labımızda ağırlamaktan çok memnun olduk. 50 K koşu için de kendisini tebrik ediyoruz!!

13 Mart 2018 – ESEB Konferansı Seyahat Bursu

Lab üyemiz Evrim ESEB’18 Konferansı Seyahat Bursu’nu kazandı. Tebrikler!

12 Mart 2018 – YÖK Doktora Bursu

Gözde, Mustafa ve Meriç YÖK Doktora Bursu almaya hak kazandılar. Üçünü de tebrik ediyoruz.

12 Mart 2018 – TÜBİTAK 1001 Proje Desteği

Mustafa, “Anadolu’da At Arkeogenomiği ve Popülasyon Demografiler” başlıklı projesi için TÜBİTAK 1001 Desteği’ni kazandı. Tebrikler!

7-9 Şubat 2018 – R ile Popülasyon Genetiği Simülasyonuna Giriş Kursu

Lab üyelerimizden Yetkin, Elif, Erinç ve Evrim ODTÜ Biyoloji Bölümü’nde “R ile Popülasyon Genetiği Simülasyonuna Giriş” kursunu düzenlediler. Bu kursta Yetkin, popülasyon genetiği modellerinin teorik arka planını anlattı ve R ile bazı uygulamalar üzerinden örneklerle açıkladı. Katılımcılara kodlarında yardımcı olmak üzere Elif, Erinç ve Evrim arkadaşlarımız kursta görev aldılar.

8 Şubat 2018 – Stajerler ile akşam yemeği

Bu sömestr tatilinde bizimle çalışan Eda, Asena, Ulaş, Barış ve Halis arkadaşlarımızla ayrılmadan önce keyifli bir akşam yemeği geçirdik.

5 Şubat 2018 – Yeni makale!

Reyhan, Poorya ve Mehmet’i, Kuzey Mezopotamya’nın demografik tarihi üzerine yaptıkları çalışmalarının sonucu çıkan “Archaeogenetics of Late Iron Age Çemialo Sırtı, Batman: Investigating maternal genetic continuity in north Mesopotamia since the Neolithic” başlıklı makaleleri için tebrik ediyoruz!

1 Şubat 2018 – BANG’18

Lab üyemiz Elif Bozlak’ın genomdaki mutasyonlar ve müzik ile ilgili projesi Bang Art Innovation Prix i2018 yarışmasına kabul edildi. Tebrikler!

4 Ocak 2018 – Ekin Sağlıcan yüksek lisansı bitirdi!

Ekin Sağlıcan testis transkriptomu üzerine yazdığı tezini başarıyla sunarak yüksek lisans derecesini bitirdi. Tebrikler!

7 Aralık 2017- Araştırma görevlisi kadrosu

Lab üyemiz Yetkin Alıcı ODTÜ Biyoloji Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya hak kazandı. Tebrikler!

28 Kasım 2017 – “NEOGENE”-ERC Consolidator Desteği

Anadolu’da Neolitikleşme süreciyle ilgili projemiz “NEOGENE” Avrupa Araştırma Konseyi (European Research Council-ERC) tarafından desteklenmek üzere seçildi! Emeği geçen herkese teşekkürler!